ZABYTKI
        Historia sprawiła, że na terenie gminy Wierzbica nie zachowało się zbyt wiele zabytków przeszłości. Nie przetrwały ziemiańskie dwory w Święcicy i Tarnowie. Zniszczeniu uległy drewniane cerkwie unickie i prawosławne. Zanikły dawne cmentarze...
        Świadkiem najdawniejszych czasów są pozostałości grodzisk wczesnośredniowiecznych zachowanych w:
*Koloni Busówno ( przy drodze Busówno – Bezek). Można tu zobaczyć jeszcze ocalałe dwa wały grodziska.
*Tarnowie – Hatysku ( o lokalnej nazwie „Wały”) w centrum bagien noszących nazwę Staw Tarnowski.
        Niezwykle cennym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół rzymsko-katolicki w Olchowcu, wzniesiony w latach 1788-1791. Ten drewniany obiekt o konstrukcji zrębowej, oszalowany i wzmocniony „lisicami”, reprezentuje typ jednonawowej wiejskiej budowli sakralnej, ma interesujące wnętrze późnobarokowe.
W ołtarzu głównym znajduje się niezwykle cenny obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny malowany na desce z XIV w. (ze srebrną sukienką z XVIII w.). Jest to najstarszy zabytek malarstwa polskiego zachowany w powiecie chełmskim.
Obok świątyni wznosi się XVIII- wieczna murowana dzwonnica, a na pobliskim cmentarzu – drewniana kapliczka z XVIII- wieczną rzeźbą NBP Niepokalanej.
        Z kolei perłą architektury świeckiej jest pałac w Chylinie, wzniesiony w 1904r. przez Józefę Olędzką – właścicielkę majątku Chylińskiego, wg projektu Jana Heuricha młodszego, otoczony przez park ukształtowany w XVIII – XIX wieku.
        Interesującym zabytkiem w gminie jest także kamienna studnia w Ochoży.
|
|